Sayfalar

19 Mayıs 2011 Perşembe

Görmediğimiz Türkiye Fotoğrafları SergisiBugün, National Geographic'in 10. yılı şerefine, arşivinden çıkarttığı, Türkiye`nin bugüne kadar görülmemiş fotoğrafları sergisindeydim. Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar uzanan fotoğraf sergisinde Türkiye`den çok özel fotoğrafları görebilirsiniz. Sergi, İstanbul Modern Müzesi`nin yanında bulunan Atrepo 3'te, 11 Haziran'a kadar ziyaret'e açık olacak.İlgimi çeken bazı kareleri aşağıda paylaşmak isterim:


İSTANBUL ÇOCUKLARI

Yaşlar küçük, ifadeler yaşlı. Yan yana dizilmişler, endişe, şüphe ve merakla asılan yüzler kameraya bakıyor. Yıl 1924. İstanbul’un yoksul mahallelerinden kim bilir hangisi…

FOTOĞRAFÇI: MERL LA VOY


BUZLU BOĞAZ

Takvimler tam olarak 1 Mart 1929’u gösteriyor. Rumeli Hisarı onca yıldır gözlediği Boğaz’dan geçen buz kütlelerinin tanığı, bu defa. Anadolu Hisarı karşı kıyıda.

FOTOĞRAFÇI: MAYNARD OWEN WILLIAMS


KÖY İMAMI JİMNASTİK HOCASI

1933 yılı, Bursa yakınlarında bir köy. “Bu küçücük köy bile modern jimnastik hareketlerinden bihaber değil.” Fotoğrafçı, “Türkiye Cumhuriyeti din ve devlet işlerini birbirinden ayırmış olsa da” diyor, “eğitmen eksikliği nedeniyle köy imamı hem öğretmen hem de jimnastik hocası olmuş.”

FOTOĞRAFÇI: KURT VE MARGOT LUBİNSKİİlgili Bağlantılar:
Görmediğimiz Türkiye Sergisi
Görmediğimiz Türkiye
Görmediğimiz bir Türkiye


ali kemal taşçı

Hiç yorum yok: