Sayfalar

15 Ağustos 2013 Perşembe

At Cebe Sonra Oku - Pocket(Formerly Read It Later)


Internette gezinirken veya bir e-mail ile ulaşan, faydalı, ilginç makale, haber, röportaj vs gibi yazıları online bir alana kaydedip, daha sonra okuyabileceğim bir uygulama var mıdır diye araştırırken, Pocket adında , tam da aradığım özelliklere sahip bir uygulama olduğunu öğrendim.


Pocket sayesinde internette rastladığım, uygulamaları, Chrome Pocket Eklentisi ile tek tuşla kaydedebiliyorum. İstersem tag'ler ekleyerek bu kayıtları sınıflandırabiliyorum da.

Kaydettiğim bu içerikleri daha sonra, Pocket mobil uygulaması ile telefonumdan veya tabletimden rahat bir şekilde okuyabiliyorum. Mobil uygulamadaki senkronizasyon ayarını(Background Syncing) anında (Instantly(Push)) olarak seçtiğim için, bilgisayarımdan tek tuşla eklediğim içerikler, aynı anda otomatik olarak telefonuma ve tabletime de indiriliyor. 


Böylece, istediğim zaman istediğim yerde, internet bağlantısının olmadığı metroda bile seçtiğim bu yazıları okuyabiliyorum. 

Pocket içerikleri indirirken, direkt orijinal internet sayfasını kaydetmek yerine, yazıları en rahat okunabilecek bir formda indirmekte, okurken, yazı boyutunu, fontunu, ve arkaplan fonunu hızlı bir şekilde değiştirebilmenize imkan vermektedir.

Özetle, Pocket uygulamasının hoşuma giden aşağıdaki özelliklerini sıralayabilirim:

  • Tek tuşla hızlı kayıt imkanı
  • Kaydedilenlerin her aygıtta hızlı senkronizasyonu
  • Offline okuma imkanı
  • Yazıların en rahat şekilde okunacak formda kaydedilmesi
  • Yazı boyutu ve arka plan fontunun(gece-gündüz modu) rahat bir şekilde değiştirilebilmesi
  • Sayfa geçişlerini kitap sayfası çevirir(page flipping) gibi yapabilme imkanı
  • Yazıları dinlemeye(text-to-speech) imkan vermesi 
  • Reklamsız, ücretsiz uygulama

Pocket'a, Instapaper ve Readability uygulamaları alternatif olarak gösterilebilir belki ama, ben Pocket'tan memnunum :).

Chrome Eklentisi:

Chrome Web Store - Pocket (formerly Read It Later)

Mobil Uygulamalar:

Pocket - Android Apps on Google Play


ali kemal taşçı

Hiç yorum yok: