Sayfalar

29 Ocak 2008 Salı

Eclipse 'de Plugin Ekleme/Çıkarma

Eclipse ,uygulama geliştirme için oldukça kullanışlı bir platform. Tabi bunda, eclipse'e eklenebilen plugin(eklenti)'lerin etkisi çok büyük. Bu pluginler sayesinde, eclipse'in sahip olduğu yetenekleri arttırıp, tek bir platformda birçok işinizi yapabilir hale gelebiliyorsunuz.

Örneğin clearcase plugin’i sayesinde, ayrıca clearcase explorer uygulamasını kullanmadan, eclipse içinden, kodlarınızı versiyonlama sistemine dahil edebilirsiniz. Oracle plugin’i sayesinde eclipse’den veritabanına bağlanıp, birçok işlemi yapabilirsiniz. Weblogic plug-ini ile, server'ı eclipse içinden başlatabilirsiniz.

Bunlar gibi eclipse’de kullanabileceğiniz birçok plugin bulabilirsiniz. Şu anda, http://www.eclipseplugincentral.com sitesinde kayıtlı 1034 adet plugin bulunuyor.Eclipse'e plugin eklemenin bir çok yöntemi var;

  • Bunlardan en kolayı; plugin içeren .zip dosyasının içeriğini, eclipse’in bulunduğu dizine kopyalamak. Bu yöntemin olumsuz yanı plugin’i kurup, kullanmaktan vazgeçtiğinizde, geri dönüşün zor olması.

  • Bir diğer yöntem ise, eclipse menu’sunden “Help>Software Updates>Find and Install” seçeneğini kullanmak. Bu yöntemle, mevcut pluginlerinizi güncelleyebilir veya, yeni pluginler ekleyebilirsiniz.Yeni pluginleri bir siteden direkt olarak yükleyebilirsiniz.Veya, bilgisayarınıza indirdiğiniz plugin’ leri seçerek de yükleme işlemi yapabilirsiniz.Bu şekilde eklediğiniz, pluginleri eclipse menu’den “Help>Software Updates>Manage Configuration”
seçeneğinden kaldırabilirsiniz. Fakat, bazen bu yöntemle pluginleri kaldırırken sıkıntılar yaşanabiliyor  • Ben daha çok, şimdi bahsedeceğim ve daha etkili bulduğum, bu yöntemi kullanıyorum;

    Eclipse’e eklemek istediğiniz pluginlerinizi bir klasör altında biriktiriyorsunuz.


Burada “features” ve “plugins” klasörlerinin “eclipse” isimli klasör altında bulunması gerekiyor.

Daha sonra, eclipse’in çalıştığı klasör içinde “Links” adında bir klasör oluşturuyorsunuz.


Bu “Links” adındaki klasörün içine de, eclipse’in başlarken kullanmasını istediğiniz pluginlerin path’lerini aşağıdaki gibi .link uzantılı dosyalara yazarak ekliyorsunuz. Tüm plugin path’lerini tek bir .link dosyasına da yazabilirsiniz.Örneğin yukarıdaki “rational_clearcase.link “ dosyasında tek satırlık, aşağıdaki ifade yazılı.

path=D:/eclipse-plugins/rational_clearcase

Bu yöntem sayesinde, .link uzantılı tanım dosyasını “Links” klasörüne ekleyerek veya klasörden kaldırarak, plugin ekleme/çıkarma işlemini daha kolay ve temiz bir şekilde yapabilirsiniz.

Not: Değişikliklerin etkili olması için eclipse’i yeniden başlatmayı unutmayın...

ali kemal taşçı1 yorum:

Yılmaz BOZACI dedi ki...

Cannot complete the install because one or more required items could not be found.
Software being installed: Android Development Tools 0.9.4.v200910220141-17704 (com.android.ide.eclipse.adt.feature.group 0.9.4.v200910220141-17704)
Missing requirement: Android Development Tools 0.9.4.v200910220141-17704 (com.android.ide.eclipse.adt.feature.group 0.9.4.v200910220141-17704) requires ‘org.eclipse.wst.xml.core 0.0.0′ but it could not be found
bende sürekli böyle bir ahta çıkıyor ve plugin ekleyemiyorum kullandığım eclipse sürümü indigo,hem 32 bit hemde 64 bit için olanı denedim,hiçbir plugin ekleyemiyorum hatta kendi sitesi üzerinden bile kuramıyorum