Sayfalar

25 Ağustos 2007 Cumartesi

Eclipse'te Bookmark View Kullanımı

Geliştirdiğimiz uygulamalara(applications) yeni modül eklemeyi, varolan modülde değişiklik yapmayı(iyileştirme) veya hataların düzeltilmesini(bugfix) gerektiren projelerde görev aldığımızda, uygulamaya yeni dosyalar(.java, .jsp, .xml...) ekleriz veya varolan dosyalarda değişiklik yaparız. Daha sonra eklediğimiz veya değiştirdiğimiz dosyaların, uygulamanın bir sonraki sürümüyle birlikte uygulamaya katılmasını sağlarız. Bu gibi projelerde uygulamadaki birçok dosya ile çalıştığımız için, genellikle bir yerlere hangi proje için hangi dosyaları değiştirdiğimizi not ederiz. Böylelikle bir sonraki sürüm çıkışında veya ilgili projeye ait hataların düzeltilmesinde hangi dosyaları değiştirdiğimizi bulabiliriz.
Eğer Eclipse ile yazılım geliştiriyorsak, üzerinde değişiklik yaptığımız dosyaları bulmak çok daha kolay ve hızlı olabilir. Bunun için yapmamız gereken şey dosyalara işaret(bookmark) koymak olacaktır.
Örneğin; ABC adında bir uygulamamız olduğunu düşünelim. Bu uygulamada üzerinde Proje1 ve Proje2 adında iki çalışma yapılmış olsun. Proje1 çalışması sırasında uygulamadaki abc1.java, abc1.jsp ve web.xml dosyalarında, Proje2 çalışması sırasında ise uygulamadaki abc2.java, abc2.jsp ve yine web.xml dosyalarında değişiklik yapıldığını varsayalım.

Değiştirdiğimiz dosyaları kolayca bulabilmek için bu dosyalara işaret(bookmark) koyalım. Bunun için değiştirmek istediğimiz dosyayı açıp, menuden Edit> Add Bookmark' a tıklayalım.
Dosyaların sol taraflarındaki gri alana sağ tıkladığımızda da Add Bookmark menusu çıkacaktır. Bu durumda bookmark'ı istediğimiz satıra koyabiliriz.

Açılan kutucukta, bookmark ismi olarak üzerinde çalışma yapılan proje isimlerini yazalım.

Artık işaret konulmuş dosyaların sol tarafında kitap ayracı sembolü gözükecek ve bu sembolün üzerine gelince de işaretin ismi gözükecek.

Bu şekilde diğer dosyalara da işaret koyduktan sonra, sıra esas işi yapan bookmark view'ı görünür hale getirmeye geldi. Bunun için menüden Window>Show View> Other'a tıklayıp, açılan kutucukta Bookmarks'ı seçelim.

Açılan Bookmark View'da işaret koyduğumuz dosyaları görebiliriz.

Bookmark View'a ait filtrede Where description contains alanına istediğimiz proje ismini yazarsak sadece istediğimiz projeye ait değiştirilen dosyaları listeleyebiliriz.
Değiştirdiğimiz dosya sayısının ve projelerin çok fazla olduğu durumlarda bu yöntemin işimizi fazlasıyla kolaylaştıracağını söyleyebilirim.

Hiç yorum yok: